Kõrge süsinikusisaldusega teras

- Nov 22, 2019-

Kõrge süsinikusisaldusega teras

Sissejuhatus

Kõrge süsinikusisaldusega terase tugevus ja kõvadus, kõrge elastsuse ja väsimuse piir on pärast korralikku kuumtöötlust või külmtõmbega kõvenemist ning lõiketugevus on vastuvõetav, kuid keevitusvõime ja külma plasti deformeerimisvõime on halvad. Suure süsinikusisalduse tõttu tekivad vee karastamise ajal tõenäoliselt praod, seetõttu kasutatakse sageli kahevedelikku karastamist ja väikese läbilõikega osade jaoks sageli õli karastamist. Selliseid teraseid kasutatakse tavaliselt pärast jahutamist keskmise temperatuuri karastamisel või normaliseerimisel või pinna kõvendamisel. Kasutatakse peamiselt vedrude ja kulumisosade tootmisel. Süsinikterasest teras on kõrge süsinikusisaldusega teras, mis ei sisalda sisuliselt legeerivaid elemente. See on ka madala hinnaga, hea kuuma ja külma töödeldavusega terasetüüp ning tööriistaterases lai kasutusala. Selle süsinikusisaldus on 0,65–1,35% ja see on spetsiaalselt tööriistade valmistamiseks kasutatav teras. Kõrge süsinikusisaldusega terase tihedus on 7,81 g / cm3. Saab kasutada püügivahendite tootmisel.


Performance funktsioon

eelis:

1. Pärast termotöötlust on võimalik saavutada kõrge kõvadus (HRC60-65) ja hea kulumiskindlus.


2. Kõvadus on lõõmutamisel mõõdukas ja hea töödeldavusega.


3. Toorainet on lihtne hankida ja tootmiskulud on madalad.Puudused on järgmised:

  1. Kehv termoreaktiivne. Kui tööriista töötemperatuur on üle 200 ° C, langeb selle kõvadus ja kulumiskindlus järsult.


2. Madal kõvadus. Vee karastamise ajal on täieliku kõvenemise läbimõõt tavaliselt ainult 15-18 mm; õli karastamise ajal täielikult karastatud läbimõõt või paksus on vaid umbes 6 mm ning see on kergesti deformeeritav ja pragunenud.

Kõrge süsinikusisaldusega terase kõvadus ja tugevus sõltuvad peamiselt terases lahustunud süsiniku kogusest ja suurenevad tahke lahuse süsiniku kogusega. Kui tahke lahuse süsiniku kogus ületab 0,6%, siis karastamine pärast jahutamist ei suurene, kuid liigse karbiidi kogus suureneb, terase kulumiskindlus suureneb pisut ning plastilisus, sitkus ja elastsus vähenevad. Sel põhjusel kasutatakse sõltuvalt kasutustingimustest ning terase tugevusest ja tugevusest sageli erinevaid terase klasse. Näiteks väiksema koormusega vedru või vedruga koormatud osa loomiseks võib valida madalama süsinikusisaldusega 65 terase. Üldiselt saab kõrge süsinikusisaldusega terast toota elektriahju, avatud kolde ja hapnikumuunduri abil. Kui on vaja kvaliteetset või erilist kvaliteeti, võib kasutada elektriahju sulatamist pluss vaakumi omatarbimist või elektrisilmi ümbersulatamist. Sulatamisel kontrollitakse rangelt keemilist koostist, eriti väävli- ja fosforisisaldust. Segregatsiooni vähendamiseks ja isotroopsete omaduste parandamiseks võib valuplokid difusiooniga kõrgel temperatuuril lõõmutada (eriti oluline tööriistateraste puhul). Kuumtöötlemisel on hüpereutektoidse terase sepistamise (valtsimise) temperatuur madal (umbes 800 ° C) ning pärast sepistamist tuleks vältida jämeda võrgukarbiidi sadestumist ja seda tuleks termilise stressi vältimiseks aeglustada alla 700 ° C. . Põhjustada pragusid. Vältige pinna töötlemist kuumtöötlemise või kuumtöötlemise ajal (eriti oluline vedruterase puhul). Kuumtöötlemise ajal peab terase kvaliteedi ja jõudluse tagamiseks olema piisav surveaste.